Twój dom…
Twoja wyspa

Projekty domów w stylu amerykańskim

Idea

Projekty domów w stylu amerykańskim

Nie jest przypadkiem, że pojęcie „dom” kojarzę z wyspą

Dom to nasza prywatna wyspa, która nie tylko stanowi doskonałe miejsce do zamieszkania, ale też może przenieść nas do zupełnie innego świata. Duże okna, kamień i drewno, ciekawe dachy: czy ten opis wyglądu domu nie przywodzi myśli o amerykańskich filmach? Właśnie! Znacie Państwo powiedzenie american dream i pewnie nie raz marzyliście o tym, by zamieszkać w jednym z domów, które kojarzymy z kina amerykańskiego. Nie trzeba jednak wyjeżdżać na drugi kontynent, aby poczuć upragniony klimat również w Polsce. Domy w stylu amerykańskim stają się coraz bardziej modne w naszym kraju i już wiele osób zdążyło pokochać ten trend. W czasie oglądania swoich ulubionych filmów oraz seriali poszukują inspiracji, które mogą wykorzystać we własnym wnętrzu. Warto o tym pomyśleć w czasie wyboru odpowiedniego architekta. Housing 200 plus oferuje projekt domu w stylu amerykańskim, który pozwoli Ci poczuć się jak w ulubionym filmie.

Doświadczenie i kreatywność

Warto sobie uświadomić, że projekt domu w stylu amerykańskim najlepiej wykona architekt, który bardzo dobrze zna ich tajniki. Najlepszym wyborem będzie ktoś, kto zna amerykański rynek od podszewki i będzie dokładnie wiedział, czym się powinien charakteryzować odpowiedni projekt.

Moje dwudziestoletnie doświadczenie zarówno w Polsce, jak i USA, pozwoliło mi wykształcić niepowtarzalny sposób projektowania architektonicznego. Z racji paroletniego okresu projektowania w Stanach Zjednoczonych, zainteresowałem się pojęciem odnoszącym się do standardu, który określamy jako amerykańskie domy. Projekty powstają z dbałością o perfekcyjny układ funkcjonalny domów zza oceanu. To właśnie stamtąd głównie czerpię inspiracje. Dzięki temu tworzone przeze mnie projekty domów w stylu amerykańskim doskonale oddają ten klimat.

Odpoczynek na werandzie

Hasło „amerykańskie domy” budzi u każdego określone skojarzenia, w większości przypadków z przeszklonymi pomieszczeniami, ale warto jednoznacznie określić, czym charakteryzują się projekty domów amerykańskich z werandą, bo właśnie weranda stanowi jeden z istotnych elementów funkcjonalnych. W ciepłe dni można na niej odpoczywać, oglądając ogród. Któż z nas nie kojarzy z filmów rodzinnych prac w ogrodzie? Podlewania roślin, koszenia trawy czy sadzenia nowych drzewek? To jedna z form spędzania wolnego czasu. Nie trzeba wychodzić daleko, aby zasięgnąć świeżego powietrza. To sprawia, że w wielu przypadkach dom w amerykańskim stylu bez werandy wydaje się niekompletny. Dlatego warto się zastanowić, czy to właśnie idealny wybór dla nas. Jeżeli tak, to Housing 200 + stworzy idealne projekty domów amerykańskich z werandą.

Domy amerykańskie – projekty od podstaw

Domy, w pierwszej kolejności, muszą być funkcjonalne – w końcu w nich spędzamy większość naszego życia, oczekując, że będzie tam wygodnie i przytulnie. Przestronne pokoje sprzyjają spędzaniu wspólnych wieczorów, a także pomieszczą pełne umeblowanie lub inne elementy wyposażenia. Mając na myśli projekty domów amerykańskich z werandą, kieruję się przede wszystkim ergonomią. Dopiero w konsekwencji decyduję o wyglądzie zewnętrznym, który stanowi prawdziwe zwieńczenie planu architektonicznego. W końcu również domy w amerykańskim stylu stanowią naszą oazę, w której można się schować po ciężkim dniu. Dlatego ergonomia i funkcjonalność są tak samo ważne, jak ich wygląd. Moje wieloletnie doświadczenie pozwala zadbać o to, aby każdy z nich był niepowtarzalny i dostosowany do potrzeb przyszłego mieszkańca. Wyróżnia się różne domy w amerykańskim stylu. Projekty więc mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców.

Cechy amerykańskich domów

Projekt domu w stylu amerykańskim obejmuje nie tylko sam budynek mieszkalny, w określonych przypadkach werandę oraz niezastąpiony garaż, w którym często znajduje się miejsce na sprzęt ogrodowy, meble sezonowe, rowery itp. Najczęściej to budynek jednokondygnacyjny ze spadzistym dachem ( - zazwyczaj wielospadowy). Projekt domu w stylu amerykańskim wyróżnia się również oknami – są duże, ozdobione wykuszami i powinny być przesuwne i proste w obsłudze. Niskie parapety ułatwiają siadanie na nich – to prawdziwa gratka dla dzieciaków oraz wszystkich tych, którzy uwielbiają obserwować, co dzieje się na zewnątrz. To wszystko sprawia, że każdy mieszkaniec będzie mógł się poczuć jak bohater jego ulubionego filmu lub serialu. Dzięki temu dom będzie stanowił dodatkową atrakcję.

Dom jako azyl

Czyż nie jest bowiem prawdą, że myśląc o domu, myślicie Państwo o najbardziej wysublimowanej formie azylu? O swojej przestrzeni – niepowtarzalnej, intymnej, spersonalizowanej w zależności od potrzeb, przytulnej, izolowanej, ale również otwartej, w której każda spędzona chwila jest prawdziwą przyjemnością?

Czyż nie szukacie Państwo miejsca na zaaranżowanie własnego mikro-/makroświata urządzonego w tak wygodny sposób, że przekraczając próg domu myślicie „Tak… to właśnie tu!”? W trakcie tworzenia projektów dbam o to, aby domy spełniały wszystkie te cechy.

Projekt domu w stylu amerykańskim – propozycja dla każdego

Jako doświadczony architekt odpowiadam na powyższe pytania:
buduję przestrzeń Waszych wysp, światów i marzeń – Waszych domów. Odpowiedzią są domy amerykańskie. Projekty powstałe z wyjątkową dbałością o szczegóły z pewnością przypadną do gustu minimalistom. Zawsze indywidulany układ domu, niezwykła prostota. Dodatkowym atutem jest odpowiedni, wygodny układ sypialni dla domowników. Dla tych, którzy marzą o domu funkcjonalnym i ergonomicznym, projekt domu w stylu amerykańskim będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nie tylko po amerykańsku

Jestem zdeklarowanym funkcjonalistą, uznaję bowiem w projekcie domu nadrzędność funkcji użytkowej. Żadne, choćby najbardziej wyszukane opakowanie, jaką jest forma domu, nie jest w stanie ukryć mankamentów jego wewnętrznego układu. Dobrą funkcję można natomiast opakować zewnętrznie na wiele sposobów. Z tego powodu wewnątrz domu znajdują się pomieszczenia o funkcjonalnym kształcie. Nie wymagają zamawiania mebli na wymiar – można ograniczyć się do najprostszych rozwiązań w zakresie urządzania własnej przestrzeni mieszkalnej. Choć moim ulubionym i wiodącym stylem są domy amerykańskie, moje portfolio zawiera jeszcze inne projekty o różnorodnej formie i przeznaczeniu.

Moim celem jest stworzenie projektu, który spełni najskrytsze oczekiwanie klienta. Dlatego na początku staram się poznać jego potrzeby, a dopiero później wspólnie dobieramy odpowiedni styl. To sprawia, że powstaje dom będący spełnieniem marzeń jego przyszłego mieszkańca.

O mnie

Firmę Housing 200+ założyłem w  2014  r. w Poznaniu.

Podsumowuje ona dorobek ostatnich 20 lat projektowania domów w  Polsce i USA.

Projektowanie domów jest formą mojej osobistej pasji, którą realizuję obok pracy nad dużymi projektami jako partner w  firmie Pentagram Architekci.

Portfolio

Domy w stylu amerykańskim

Prezentowane w tej części wybrane projekty zostały zrealizowane w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat.

Spełniając życzenie moich klientów dotyczące zachowania anonimowości, jak również intymności przestrzeni, w jakiej mieszkają, przyjąłem w prezentacji formułę wizualizacji zamiast zdjęć oraz zasadę nieujawniania układów funkcjonalnych zrealizowanych projektów. Udostępniam je jedynie do wglądu (indywidulanie).

zobacz też zakładkę „Domy amerykańskie - projekty”

W latach 1991–1995 pracowałem w dwóch nowojorskich biurach architektonicznych. Była to prawdziwa przygoda z tamtejszą technologią projektowania, ale przede wszystkim nieocenione źródło wiedzy o standardach funkcjonalnych, wyznaczających dobrą jakość przestrzeni domu.

Spośród około 200 projektów domów, które miałem przyjemność wykonać, pracując w NY, wybrałem tylko kilka dla zobrazowania wachlarza stylistyki formy, funkcji i sposobu podania projektu.

W odróżnieniu od projektów polskich, projekty tej części mojej prezentacji zawierają rysunki układów funkcjonalnych, często wariantowych.

Projekty prezentuję za zgodą właścicieli biur projektowych, w których projekty powstały.

Dom jak z amerykańskiego snu

American dream – to określenie kojarzące się z marzeniem o dobrej sytuacji materialnej, jaka jawi się nam wraz z pobytem w do USA, ale również z dobrym standardem w budownictwie. Niemal każdy z nas przypomina sobie z popularnych filmów, jak wyglądają amerykańskie domy i wiele osób marzy o tym, aby właśnie w takim zamieszkać. Marzenia mogą się spełniać, nawet na gruncie polskim – projekty amerykańskich domów można realizować również tutaj, zdając się na doświadczenie Housing200+. Dzięki pomysłowości i doświadczeniu, projekty domów amerykańskich z werandą zachwycają nie tylko funkcjonalnością ale również swoim wyglądem – przestronne, jasne pomieszczenia znacznie umilają przebywanie w mieszkaniu, nie tylko lokatorom, ale również gościom.

Ameryka w Polsce

Planujesz budowę wymarzonego domu, który nie tylko będzie zachwycał i będzie też w pełni funkcjonalny dla całej rodziny? Szukasz niebanalnych rozwiązań, podkreślających Twój charakter, a jednocześnie zapewniających wygodę i komfort codziennego użytkowania? Odpowiedzią na te pytania są domy w amerykańskim stylu, które odznaczają się wyjątkowym charakterem i wysoką estetyką wykończenia. Nie musisz wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, aby poczuć się jak na kalifornijskim wybrzeżu czy na obrzeżach Chicago lub Nowego Jorku. Projektowane przez moje biuro domy w stylu amerykańskim pozwolą na poczucie klimatu amerykańskiego snu w dowolnym miejscu w Polsce.

Twoja własna przestrzeń

Domy w amerykańskim stylu to projekty stworzone z duszą, dostosowane do indywidualnych wymagań użytkowników oraz wykonane z dbałością o najmniejszy szczegół. Budowa domu to często inwestycja na życie, dlatego nie ma tu miejsca na niedociągnięcia. Podejmując taką decyzję, każdy chce mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane po jego myśli, a budynek nie będzie sprawiał żadnych problemów w trakcie jego użytkowania. Domy w stylu amerykańskim to połączenie wysokiej jakości wykonania oraz rozwiązań przystosowanych do najbardziej wymagających domowników. Własna oaza spokoju na wyciągnięcie ręki i miejsce do odpoczynku.

Spełnione marzenie o Ameryce

USA od dawna kojarzą się z wysokim poziomem życia, lepszymi warunkami ekonomicznymi oraz inną rzeczywistością. Tak zwany „amerykański sen” zawsze kusił ludzi z całego świata, chcących zmienić swoją sytuację finansową i życiową. Zachwyt Stanami Zjednoczonymi to jednak nie tylko marzenia o poprawie ekonomicznego poziomu swojego życia. Amerykańska rzeczywistość widoczna jest na każdym kroku, także w architekturze. Domy w amerykańskim stylu to kwintesencja najwyższej jakości funkcji oraz połączenie najlepszych cech, jakimi powinien charakteryzować się dom mieszkalny. Projekty domów i rezydencji w stylu amerykańskim wykonane są w sposób niepowtarzalny oraz odpowiednio spersonalizowany, aby każdy mógł poczuć się w nim sobą. Można przenieść się do Stanów Zjednoczonych bez wychodzenia z domu. Bądź ujmując inaczej – pozostając w swoim oryginalnym domu w amerykańskim stylu.

Jedyne takie miejsce na ziemi

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że budynki powstają na bazie prostych brył. Inaczej jest w przypadku domów amerykańskich. Te często oparte są na mniej foremnych figurach. Bardzo często mają wbudowany garaż – prawdziwa gratka dla majsterkowiczów, ale również praktyczne miejsce do przechowywania przedmiotów. Jedne z najbardziej charakterystycznych cech to: połączenie paru materiałów na ścianach zewnętrznych, wielospadowy dach, wykusze, wysokie okna, czasem weranda. Bardzo często projekty domów w stylu amerykańskim wyróżnia konstrukcja o dużych rozpiętościach. Otwartość a jednocześnie intymność wyróżnia projekty amerykańskich domów od innych.

Dom jako prywatna wyspa

Pracując nad projektem domu w stylu amerykańskim, szukam nawiązania do idei wyspy. Każdy budynek to osobna historia, pewnego rodzaju azyl dla jego domowników. Miejsce, w którym można odpocząć po ciężkim dniu i spędzić czas z najbliższymi. Stworzone przeze mnie domy w amerykańskim stylu powinny być maksymalnie spersonalizowane pod klientów, dostosowane do ich potrzeb i wymagań. To miejsce oryginalne, niebanalne i nietuzinkowe, podkreślające charakter domowników i pozwalające na ich komfortowe życie. Jednocześnie domy w stylu amerykańskim to przestrzeń odizolowana ze świata zewnętrznego, ale otwarta dla jego mieszkańców oraz gości. Klimat, w jakim utrzymane jest mieszkanie, w dużej części zależy od wystroju wnętrza, ale nie tylko. Już sam wygląd zewnętrzny potrafi zachwycić, a układ pomieszczeń zapewnić odpowiednią przestrzeń mieszkalną.

Doświadczenie i praktyka

Od wielu lat zajmuję się architekturą, zwłaszcza w zakresie projektowania domów w Polsce i USA. Dzięki zdobytemu przez ten czas doświadczeniu, w swojej pracy stosuję optymalne rozwiązania, które zapewniają odpowiedni komfort i funkcjonalność w użytkowaniu takich budynków, jak domy w amerykańskim stylu. Bogata wiedza pozwala mi dostosowywać przygotowywane projekty pod zróżnicowane wizje klientów. Do każdego zlecenia podchodzę indywidualnie, dążąc do połączenia maksymalnej funkcjonalności oraz estetyki, dopasowanej do konwencji amerykańskiej.

Przestrzeń i komfort

Domy w stylu amerykańskim można często określić mianem rezydencji, o mniejszej lub większej powierzchni. Ich charakterystyczną cechą jest przestrzeń w dobrych proporcjach oraz światło, podkreślone za pomocą okien czy wysokich sufitów. Budynek ma być maksymalnie funkcjonalny, dlatego obowiązkowo muszą się w nim znaleźć pomieszczenia dostosowane do każdego użytkownika. Przestronna kuchnia, komfortowa łazienka czy duży salon, idealnie nadający się na rodzinne spotkania, uroczystości oraz czas spędzony ze znajomymi. Miejsce, do którego chce się wracać i w którym można odpocząć po ciężkim dniu. Domy w amerykańskim stylu to odpowiednie rozwiązanie dla każdego.

Projekty amerykańskich domów w Polsce

Charakterystyczne dla projektów amerykańskich domów są wielospadowe dachy. Ich montaż jest droższy, jednak dopełnia charakterystycznego wizerunku. Okna ozdobione wykuszami, często przybierają odważne kształty. Nierzadko są zwieńczone łukiem, ale zdarza się również tak, że w jednym budynku znajduje się kilka rodzajów okien. W projektach domów w stylu amerykańskim parapety są niskie – ułatwiają siadanie na nich. Pozwala to obserwować, co dzieje się na zewnątrz, szczególnie na ogródku stanowiącym również charakterystyczną cechę. Projekty domów amerykańskich z werandą to jedna z propozycji Housing200+. Właśnie ten element stanowi jedną z najistotniejszych części architektonicznych budownictwa amerykańskiego. Doskonale kojarzymy z filmów kadry, w których domownicy siadają na werandzie z filiżanką kawy czy wychodzą rano przewietrzyć się w ramach przebudzenia. Jest to również miejsce sprzyjające odpoczynkowi.

Najwyższa jakość

Mam za sobą realizację wielu projektów domów w stylu amerykańskim, które cieszą się dużym uznaniem. W mojej pracy kieruję się przede wszystkim zadowoleniem klientów oraz stosowaniem rozwiązań najwyższej jakości. Budowa domu to ważny krok w życiu każdego człowieka i inwestycja, która pociąga za sobą niemałe zobowiązania. Dlatego właściwie wykonany projekt jest kluczem do sukcesu i zadowolenia przyszłych użytkowników budynków. Domy w amerykański stylu zyskują popularność w naszym kraju i coraz częściej pojawiają się w polskiej architekturze. Jeśli poszukujesz rozwiązania oryginalnego i dopasowanego do Twoich potrzeb - moja propozycja to propozycja dla Ciebie!

Kreatywność i doświadczenie

Housing200+ cieszy się dobrą opinią. Projekty amerykańskich domów są oryginalne: „szyte na miarę”. Doświadczenie nauczyło mnie, które rozwiązania są najbardziej optymalne i funkcjonalne. Jeśli marzysz o swoim własnym azylu, pomożemy Ci stworzyć miejsce dostosowane do Twoich potrzeb. Doświadczenie nabyłem w Nowym Jorku – tam cztery lata pracowałem dla dwóch biur architektonicznych, gdzie nauczyłem się projektowania w standardzie amerykańskim. Mam na koncie ponad 200 projektów opartych na funkcjonalnych standardach domów tych zza oceanu, dzięki czczemu każdy może poczuć odrobinę luksusu, nie ruszając się z miejsca.

Kontakt


+48 575 904 157 architect@housing200plus.pl
© 2015 Housing 200+ Architect Jarosław Szambelan. All rights reserved.